Odessa – informacje praktyczne

Odessa – to idealny kierunek na krótki, 2-3 dniowy wypad. Możliwości dostania się z Polski drogą lotniczą jest bardzo dużo, od LOTu po Ryanaira. Ceny rozpoczynają się już od 39zł za przelot w jedną stronę.

W Odessie, obok starego lotniska powstaje nowe, funkcjonujące, ale nie w pełni. Stary port lotniczy to obiekt średnio ciekawy, przypominające dworzec z lat 90tych. Na miejscu ciężko doszukać się informacji o odlotach, a strefa bezcłowa jest bardzo droga. UWAGA! Jeżeli macie w bagażu podręcznym obcinaczki do paznokci to z pewnością Wam na tym lotnisku je zarekwirują.

Dojazd do centrum

Marszrutka i Trolejbus – Po wyjściu z hali przylotów nowego terminala (przyloty są już na nowym lotnisku) udajemy się w prawo w stronę starego terminala. Patrząc na wprost, po lewej stronie będziemy mieli parking. To za nim znajduje się przystanek z marszrutkami (117), oraz nieco dalej trolejbusowy (14). Częstotliwość kursów obydwóch jest dość spora. Możliwy jest również dojazd taksówką, oraz np. Uberem. Przejazd zajmuje 20-30 minut.

Ceny za są bardzo zróżnicowane:
– marszrutka – 7 UAH (1zł) + ewentualna opłata za bagaż
– trolejbus – 5 UAH (0.8zł)
– uber – 80-90 UAH (12-14zł)
– taksówka – 250 UAH (40zł)

Noclegi

Baza hosteli, hoteli i apartamentów jest bardzo dobrze rozwinięta. Najtańsze hostele to koszt od około 20zł za dobę za osobę w pokoju dwu osobowym po kosztujące kilkaset złotych za dobę hotele. Dobry wybór to apartamenty, jest ich bardzo dużo, w niewygórowanych cenach. Mogę polecić apartament w którym sam się zatrzymałem. Link tutaj.
Bardzo dobry stosunek ceny do jakości, w okolicach centrum. Koszt za 2 dni/ 2 osoby – 180zł. Dla rezerwujących po raz pierwszy przez Airbnb mam zniżkę ( rejestracja przez link polecający tutaj ).

Gdzie zjeść?

Puzata chata / Пузата Хата – z racji dużego wyboru dań, każdy znajdzie coś dla siebie, cenowo może nie jest jak dawniej, ale nadal znośnie. Zestaw niżej to koszt 57 UAH (9zł).


Bratya Grill / Братья Гриль -przy ulicy Derybasivska, bardzo dobre gruzińskie jedzenie, przyjemny lokal, zestaw niżej to koszt 325 UAH (50zł) + niewidoczne na zdjęciu 2 piwa, wraz z 50ml czaczy.

1794 – Pizza, Burgers & Beer – z pizzerii mogę polecić to miejsce. Ceny pizzy zaczynają się od 80 UAH (12zł) za 30cm, dobre piwo od 35 UAH (5.5zł), lampka wina od 40 UAH (6zł). Polecam zająć miejsce na piętrze przy oknie, na fotelach, dobry widok na ulicę Derybasivska.

Pijana Wiśnia / П’яна Вишня – miejsce kultowe na całej Ukrainie. Cena za dużą lampkę 40 UAH (6zł).

Co robić w mieście Odessa?

  • Przespacerować się przez Park Tarasa Szewczenki, aż do plaży, oraz popijając kawę podziwiać Morze Czarne.
  • Przejść się schodami Potiomkinowskimi w okolice portu.
  • Udać się na spacer wzdłuż bulwaru przymorskiego, odwiedzając, kolumnadę, most Tioschina, przez Pałac Szacha i Pomnik Pomarańczy.
  • Odwiedzić ulicę Derybasivską, jak również inne ulice centrum, gdzie można odnaleźć Kościoły, Synagogi, Sobory, oraz Meczet.
  • Kupić pamiątki, od tanich widokówek, magnesy, po matrioszki.
  • Spróbować lokalnych alkoholi, od win po koniakDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.