Z Shire do Mordoru – fotorelacja

Shire i Mordor, wioska Hobbitów i Góra Przeznaczenia. Kto będąc fanem Władcy Pierścieni, oraz całego uniwersum Tolkiena nie chciałby ujrzeć na własne oczy tych miejsc? Zapewne nie ma takiej osoby, 🙂 ale i Ci mniej zainteresowani książką, czy filmem z pewnością nie przegapiliby okazji. Oba te miejsca znajdują się w Nowej Zelandii na wyspie północnej i nie są aż tak bardzo od siebie oddalone.
Dobrym punktem na bazę wypadową będzie Rotorua, bo oprócz wymienionych wyżej miejsc mamy dobry dojazd do Waiotapu, jaskini Waitomo, oraz wielu innych miejsc.
Mając do dyspozycji samochód o wiele łatwiej będzie się poruszać po terenie, chociaż w przypadku gdy nie ma własnego transportu możemy się poratować lokalnymi biurami podróży oferującymi wycieczki, bądź wybrać się w inny sposób, chociażby popularnym w NZ autostopem (nawet ja nie lubiąc zbytnio stopować, znalazłem się w sytuacji gdzie było to konieczne i udało się z powodzeniem). 🙂
Wybierając się własnym samochodem do wioski Hobbitów mamy do pokonania z Rotorua około 70km, plan filmowy znajduje się w Matamata. Przed wyjazdem najlepiej będzie wykupić bilet przez internet na stronie hobbitontours.com – ceny to 84$ za osobę dorosłą i 42$ za dziecko 9-16 lat (bilety nawet poza sezonem lepiej wykupić z lekkim wyprzedzeniem) konieczne jest wybranie godziny. Bez własnego transportu, a z dojazdem autobusem z Rotorua bilety kosztują 119$, oraz 77$. Po przyjeździe należy się zgłosić z rezerwacją do kasy po odbiór biletu, potem pozostaje czekać na wybraną godzinę i odjazd autobusu. Miejsce gdzie znajduje się kasa jest dość obszerne, duży parking, restauracja, oraz sklep z pamiątkami. Na miejscu możemy się delektować takimi widokami:
Hobbiton 1 Hobbiton 2 Hobbiton 3 Hobbiton 4 Hobbiton 5 Hobbiton 6 Hobbiton 7 Hobbiton 8 Hobbiton 9 Hobbiton 10Hobbiton 11

A jak dostać do Mordoru?
Z Rotorua trzeba będzie pokonać nieco dłuższy dystans, bo około 150km na południe, wzdłuż malowniczego jeziora Taupo i dojechać do początku trasy szlaku turystycznego Tongariro Alpine Crossing, to tą trasą wspinamy się na wulkan. Szlak ma 19.4 km i na spokojnie można przejść go w jeden dzień. Tylko jak to zrobić? Zostawiając auto na jednym końcu trasy, wychodzimy na drugim i jesteśmy 26km od samochodu 🙂 Trzeba wykupić parking, oraz przejazd Shuttle busem. Rezerwujemy parking wraz z biletem na przejazd np. na godzinę 9.00. Zjawiamy się na parkingu przed wybraną godziną, autobus zawozi nas na drugą stronę szlaku, po czym wracamy w stronę samochodu 🙂 całość to koszt 30$, wejście na szlak jest oczywiście darmowe 🙂 Na wstępie takie widoki:
Z Shire do Mordoru Mordor 1 Mordor 2 Mordor 3

Zapraszam również do pierwszego wpisu o Nowej Zelandii.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Marta pisze:

    Oczywiście, że chętnie bym się wybrała. Z wielką przyjemnością sprawdziłabym, jak jest w takim Hobbitowym domku:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.