Sri Lanka – informacje praktyczne

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Sri Lanka

Sri Lanka to kraj, który zyskuje na popularności wśród polskich turystów. Zamachy z 2019 roku spowodowały spadek przyjazdów. W związku z tym, rząd Sri Lanki podjął decyzję o wprowadzeniu od 1 sierpnia 2019 darmowych wiz, aż do końca stycznia 2020 roku. Po tym okresie znów przedłużono okres zniesienia opłat za wizy do 30 kwietnia 2020 roku. Obecnie wizy nie są wydawane do odwołania z powodu panującego „koronawirusa”, aczkolwiek należy monitorować sytuację na strona rządowych.

Moja podróż na Sri Lankę odbyła się w styczniu. Postaram się zgromadzić w tym poście kilka cennych informacji praktycznych. Trasa wyglądała następująco: Negombo – Ella – Haputale – Udawalawe – Tangalle – Mirissa – Negombo.

  • Transport z lotniska, tutaj opcji jest bardzo dużo. Nie ma większego problemu z dostaniem się do Colombo, transport autobusowy, taksówki, pickme (lokalny uber, niestety nie działający w mniejszych miejscowościach). W moim przypadku, z racji dość okrojonego czasu jaki miałem do dyspozycji na Sri Lance, wybrałem nieco hardkorową i nie popularną opcję. Mianowice przejazd taxi z lotniska do Ella. Koszt to 280 PLN, a czas jazdy 6h ( nie do wyobrażenia, jeśli chodzi o wzięcie taksówki na 6h np w Polsce 🙂 ).
  • po przylocie warto zaopatrzeć się w kartę SIM z internetem. Bez różnicy którego operatora wybierzemy. Ceny są podobne, od około 30 PLN. Dla przykładu, sieć Mobitel. Pakiet 40GB (20GB dzień i 20GB noc) koszt 1999LKR (43zł).
  • W Ella polecam wziąć nocleg z widokiem, gdzieś na wzgórzach. W prawdzie dalej od centrum, ale widoki niezapomniane. Ja zatrzymałem się w The Onestar Homestay ( polecam sprawdzić na Airbnb, oraz Booking, ponieważ ceny mogą się różnić ). Atuty tego miejsca, obok pięknych widoków z prywatnego tarasu to dbający o gości gospodarze. Miałem wyjazd wcześnie rano, właściciel wstał specjalnie o 4.00, żeby przygotować śniadanie na wynos.
    Cena za 3 noce wyniosła wraz ze śniadaniami 285zł. Generalnie w kwestii noclegów z czystym sumieniem polecam zatrzymywać się w prywatnych kwaterach u mieszkańców. Nie dość, że nie przepłacimy, to będziemy mieli okazję przyjrzeć się codziennemu życiu lokalsów, zjemy pyszne śniadania i uzyskamy wiele cennych wskazówek.
  • Obowiązkowe punkty do zobaczenia w Ella to most Nine Arch Bridge, miejscówka bardzo oblegana, gdzie ciężko będzie o dobre zdjęcie bez ludzi, ale stosunkowo wczesne pójście może ten problem nieco zmniejszyć. Z użyciem drona może być problem. Ochrona dość szybko reaguje i każe wyłączyć sprzęt. Dojazd tuk-tukiem, bądź pieszo. Po drodze na most, łatwo dostać się na Little Adam’s Peak, widoki pod drodze, jak i ze szczytu – niesamowite. Kilkanaście minut drogi od Ella znajduje się wodospad Rawana. Można odwiedzić, aczkolwiek nie jest to miejsce super – konieczne do zobaczenia. Koszt przejazdu tuk- tukiem 1000 LKR.
  • Na piwo, lub drinka polecam Ceylon Pub, mają bardzo dobre ceny a w happy hour jeszcze lepsze. Piwo od 150LKR ( 3.5PLN ). Do tego świetny widok na ulicę z górnego tarasu. Można również zamówić coś do jedzenia. W prawdzie menu jest dość krótkie, ale dania są bardzo dobre i ceny niewygórowane. Typowo na obiad mogę polecić The Different Corner – dobre ceny, spore porcje, smacznie. Zachęcony opiniami odwiedziłem, również Chill Cafe, aczkolwiek nie mogę zasugerować tego miejsca u siebie. Moim zdaniem bardzo tłoczno i drogo.
  • Ella to również dobra baza wypadowa na Lipton Seat. Wyjazd z dworca kolejowego po 6.00 rano, dojazd do Haputale około 8.00. Z Haputale bierzemy transport do miejscowości Dambethenna. Autobus ma postój po lewej stronie, za restauracją – piekarnią Risara ( polecam, żeby zatrzymać się na posiłek, kawę, lub herbatę). Po dojechaniu do Dambethenna można wynająć tuk-tuka w celu dostania się w okolice Lipton’s Seat. W jedną, bądź dwie strony. Sugeruję kombinację: dojazd w jedną i zejście na pieszo w drugą stronę. Na szczycie, obok podziwiania widoków, można napić się herbaty i zjeść roti ( Uwaga na małpy, mnie jedna ukradła ze stołu cukierniczkę wraz z cukrem i uciekła ). Trzeba się liczyć jednak, że Haputale i Lipton’s Seat może nas przywitać deszczem i dużym zachmurzeniem, co może uniemożliwić zobaczenie jakichkolwiek widoków. Mimo wszystko warto zaryzykować. Mnie się jednak nie udało. Niezobowiązująco można wybrać się do fabryki herbaty w Dambethenna, koszt biletu 250LKR ( 5.5PLN ).
  • Na Sri Lance jest kilka Parków Narodowych w których można zorganizować safari. Ja miałem okazję być na safari w Udawalawe, po więcej zapraszam na osobny wpis, który pojawi się wkrótce.
  • Po przygodach w górach i safari pozostaje plażowanie. Mając do dyspozycji 5 dni skupiłem się najpierw na Tangalle ( 2 dni ) i Mirissa ( 3 dni ). Oba miejsca mocno turystyczne, chociaż Tangalle wydaje się być nieco spokojniejsze.
  • W Mirissie nie ma bankomatu w którym wyciągniemy pieniądze bez prowizji, dobrze będzie wybrać odpowiednią kwotę przed przyjazdem do Mirissy np. w Bank of Ceylon.
  •  Dzień przed odlotem na nocleg polecam zatrzymać się w Oreeka- Katunayake Airport Transit Hotels cena 90zł za noc za dwie osoby, całodobowy transport na lotnisko wliczony w cenę. Z czystym sumieniem rekomenduję to miejsce. Wysokiej jakości apartamenty, ogród, basen z leżakami, przystępne ceny w restauracji, możliwość obiadu w opcji bufet (15zł). Szkoda, że nie zatrzymałem się tam na dłużej.

    Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Nine Arch Bridge
Wodospad Ravana
Pociąg do Ella

Tarasy herbaciane Lipton’s Seat

Mirissa / Tangalle


Wschód słońca / widok z tarasu 

Ella Rock

 

Spodobał Ci się wpis? Masz jakieś uwagi? Zostaw komentarz! 

 

Odkryj więcej

Nie o podróżach

Smartfony – czy jesteśmy uzależnieni?

  Smartfony – znak naszych czasów. Zapewne większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez posiadania smartfona. Bycie online wydaje się być już tak konieczne jak

Portugalia

Z wizytą w winiarni – Porto

Po drugiej stronie rzeki Douro, w dzielnicy Vila Nova de Gaia znajduje się wiele winiarni, bądź jak kto woli magazynów, gdzie jest składowane i dojrzewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.